Стандарт БДС EN ISO 20345:2022 Лични предпазни средства. Обезопасяващи обувки.
Промени, изисквания и маркировки на защитни /работни/ обувки.
Напоследък получаваме изключително много запитвания, както на място в офиса, така и на електронната си поща по конкретна тема: защитни обувки и техните маркировки
От въпросите става ясно, че масово все още няма яснота по въпроса относно изискванията на БДС EN ISO 20345:2022 – определящ основните и допълнителни (незадължителни) изисквания за обезопасяващи обувки, с общо предназначение.
Тъй като сме и директен вносител на ЛПС и работно облекло повече от 10 години ще се опитаме да внесем малко повече яснота по този въпрос.
- Нека първо си отговорим на въпроса: Какво е защитна обувка?
- Отговорът се съдържа в Наредба № 3 от 19.04.2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място. Работните обувки са лични предпазни средства /ЛПС/ предназначени да защитават долните крайници на работещите. При необходимост и в съответствие с установените рискове от извършената оценка на работното място, всеки работодател е длъжен да предостави лични предпазни средства (ЛПС) на работещите.
- А какво е лично предпазно средство /ЛПС/?
„Лично предпазно средство“ е понятието, определено в § 1, т. 7 от допълнителните разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд а именно:
- „Лично предпазно средство“ е всяко приспособление, екипировка, проектирано да се носи или използва от работещия, за да го предпазва от една или повече възможни опасности, заплашващи неговото здраве и безопасност при работа, както и всяко допълнение, принадлежност или специално работно облекло, проектирани за същата цел.
След като сме уточнили това, нека продължим към същността на новия стандарт БДС EN ISO 20345:2022.
- Стандартът БДС EN ISO 20345:2022 заменя БДС EN ISO 20345:2011, /определящ основните и допълнителни (по избор) изисквания за обезопасяващи обувки/.
- Защо се налага промяна?
- Промените би трябвало да допринесат за по-прецизно тестване при производство и по-ясно маркиране на защитните обувки.
- Стандартите се променят за да гарантират по-голяма безопасност и защита на работниците и служителите.
- Новият Стандарт БДС EN ISO 20345:2011,предвижда въвеждането на нови изисквания и маркировки с цел да улесни прилагането на стандарта от производителите.
- В кое се състоят промените?
- Промените се състоят в изискванията, на които трябва да отговарят обувките и в методите им на изпитване.
- Кои са най-важните промени в БДС EN ISO 20345:2022. С промените се поставят по високи изисквания към производителите на защитни обувки, което ще гарантира и осигуряването на здравето и безопасността при използване на ЛПС за защита на долните крайници. По-долу в текста ще изброим накратко промените:
- Маркировките за устойчивост на противоплъзгане за подметките на обувките са променени!
Старите маркировки за за устойчивост на противоплъзгане за подметките SRA, SRB и SRC са премахнати. Устойчивостта на противоплъзгане за подметките вече се счита за задължително изискване на което трябва да отговарят защитните обувки /ако и когато се предлагат като такива/.
Освен това новото при този стандарт е, че обувките ще бъдат тествани за противоплъзгане за подметките в областта на петата и предната част им част /областта на пръстите/.
Разбира се, ако случайно си закупите нов чифт защитни обувки, към момента е много възможно те да не са били произведени и теставани по Стандарт EN ISO 20345:2022 , т.е. да имат по-старите маркировки за противоплъзгане за подметките SRA, SRB или SRC . Това не трябва да Ви притеснява, тъй като производителите на защитните обувки, сертифицирани съгласно EN ISO 20345:2011 могат да продължат да произвеждат защитни обувки по стария стандарт до края на валидността (срок на валидност) на сертификатите, издадени от нотифициращите органи.
Разбира се възможен и е друг случай в който старата маркировка SRA, SRB или SRC да липсва.
Все пак, ако даден производител реши той може да подложи своите защитни обувки на допълнителен тест за устойчивост на противоплъзгане на подметките върху керамична повърхност с глицерин. В този случай, при преминаване на теста производителя може да сложи допълнителна маркировка със символ SR.
- Символа от маркировката за водоустойчивост WRU /който означава водоустойчива горна част/ е променен на WPA /проникване и абсорбиране на вода/.
- Добавен е тест за устойчивост на износване на покритието, с цел установяване на неговите възможности за защита на бомбето. При преминаване на теста обувката се маркира със SC.
- Добавен е тест за сцепление на стълба.
Тестът за сцепление на стълба оценява годността на защитните обувки за използване върху стъпалата на стълба и тества зоната, която лежи върху стъпалото. При преминаване на теста защитните обувки се маркират със символ LG.
- Променен е теста за устойчивост на пробиване – устойчивост на пробиване /перфорация/ на подметката.
Ако пластината в подметката е стоманен лист /плоча/, маркировките не са се променили, все още се маркират със символа P .
Съществуват обаче два метода за изпитване на защитни пластини, които означават неметалните защити в подметката против проникване, по-известни като композитна тъкан /кевлар и др/. От тези два метода за изпитване разликата е в диаметъра на пирона, използван за теста, за представяне на различни среди.
- P – означава, че обувките са с метална пластина /вложка/ и са тествани за общи рискове с пирон с диаметър 4,5 mm
- PL – означава, че обувките са с неметална пластина /вложка/ и са тествани за общи рискове с пирон с диаметър 4,5 mm.
- PS – че обувките са с неметална пластина /вложка/ и са тествани за общи рискове с с пирон с диаметър 3 mm.
Най-важното е в случая е, че една защитна обувка не може да има повече от една маркировка, т.е. тя е P, PL или PS.